A gazdasági világválságok idején megugrik az osztalékot megvágó cégek száma, ez eléggé nyilvánvaló, hiszen a válság azt jelenti, hogy a legtöbb vállalkozás bevétele csökken, az eredményük romlik, nem tudnak pénzt termelni. Akkor meg miből tudnának osztalékot fizetni, ugye. De mennyire szorosan korrelál a vágás és a válság?
A Justin Law által szerkesztett Dividend Champions lista alapján próbáltam egy statisztikát készíteni. Abban sajnos csak 2008 óta vannak adatok, azóta pedig csak kettő nagy válság volt, a 2008-as subprime válság és a 2020-as covid krízis. Milyen kár, hogy nincs régebbről statisztika. Persze jöhettek volna a válságok is gyakrabban, bár nem biztos, hogy a jobb statisztikai adatok kompenzálnák a válságok okozta gazdasági kárt.
Megnéztem, hogy hány cég vágott osztalékot egy évben, és azok, akik osztalékot vágtak, milyen osztalékemelési múlttal rendelkeztek. A lényeg összefoglalva:
- A legtöbben 2020-ban vágtak osztalékot, 118-an. Még csak meg sem közelíti ezt a számot a többi év, 2016-ban volt egy nagyobb hullám, ott 29 cég vágott. 2016-ban éppen hasított az S&P 500, ezek a vágások inkább egyéni céges problémák miatt lehettek, vagy esetleg a 2015-ös komolyabb korrekció utóhatása, nem tudom.
- A 2020-as osztalékot vágó cégek átlagos osztalékemelési múltja 10,1 év volt. Anélkül, hogy a konkrét cégeket megnézném, erre azt mondom, hogy aki a 2008-as válságot túlélte és újra elkezdett fizetni és emelni, az a következő válságnál ismét osztalékot vágott.
- A 2008-ban csupán 10 cég vágott osztalékot. Ez megdöbbentően kevés, ellenben ha megnézzük, hogy ezeknek a cégeknek mennyi volt az osztalékemelési múltja, akkor itt láthatjuk a rekordot, a 32,5 évet. Itt fáj igazán az, hogy nincsenek statisztikai adataim az előző időszakból. Azt gyanítom, hogy sokkal több cég vágott osztalékot 2008 előtt, 2008-ban a legkitartóbbak véreztek el. Megjegyzem elliott-os szemmel nézve a subprime válság csak az utolsó hulláma lehetett egy nagy korrekciónak, ami 2000 márciusában indult. Na ebben az intervallumban kellene nézni az osztalékvágásokat, ott szerintem sokan elhullottak.
- 2009-ben is volt egy nagyobb hullám a vágásokban, 28 cég vágott osztalékot (bronzérmes év), 30 éves átlagos osztalékemelési múlttal. Nyilván a 2008-as válság után nem tudott mindenki rögtön helyrejönni, van, aki akkorra vérzett ki.
Ha valaki tud olyan oldalt, ami megmondja évtizedekre visszamenőleg, hogy:
- S&P 500 tagjai közül mennyi fizetett osztalékot
- Az S&P 500 tagok közül mennyi vágott egy adott évben osztalékot
- Vagy mennyi volt az S&P 500 cégek által kifizetett osztalék összege (itt egy link erre, sajnos csak 2007-ig mutatja a táblázat)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése