Jó ideje problémákkal küzd az Intel, egy éve például, amikor az akkori negyedéves jelentésüket publikálták, egy nap alatt 16%-ot esett az árfolyama, mert bejelentették, hogy elhalasztják a következő generációs chipek bevezetését. Zajlik a háboró a chipgyártók között, AMD, TSMC, Nvidia, sokan pályáznak a legjobb gyártó címére. Az Intelben az utóbbi időkben mintha nem hinnének a befektetők.
Osztalékbefektetőként jó vételnek tűnhet, bár a DRIP listája alapján elsőre nem különösen vonzó a hét éves osztalékemelési múlt. Valójában 21 éve emel töretlenül, csak volt két olyan időszak, 2001-2003 és 2012-2014 között, amikor 24 hónapnál is több szünetet tartott két emelés között, emiatt pedig a DRIP szabályok szerint nullázódott a múltja. De 2000 óta nem vágott osztalékot, szóval engem annyira nem zavar, hogy nem minden évben emelt. Különösen úgy, hogy amikor meg igen, akkor nagyokat.
Cégismertető
Az Intelt (NASDAQ:INTC; https://www.intc.com/) 1968-ban alapították, a székhelye Santa Clara, California. Bevétel alapján a legnagyobb félvezetőgyártó, a Dow Jones egyik komponense. 110 ezer alkalmazottja van, 78 milliárd az éves bevétele. Data Center, Other Data-Centric (IOT, Mobileye) és Client Computing üzleti segmensekből áll a cég. A processzorai miatt ismerik a legtöbben, de gyártanak mindenhez félvezetőket meg késztermékeket is.
Osztalék
Státusz:
- Challenger, 7 éve emel. 2000 óta nem vágott osztalékot, de kétszer is szüneteltette az emelést több mint két évig
- Legutóbbi emelés: 2021.01.21-én volt (declaration date), ez az emelés szokásos dátuma
- Hozam (12 hónapra előretekintő): 2,44%
- Árfolyam: 56,87 USD
- Negyedéves osztalék: 0,3475 USD
Dividend Growth Rate (DGR):
Osztalék történet:
Ár és hozam:
- 2000-től néztem mostanáig az árfolyamot és az éves osztalékot
- Átlagos hozam: 2,26%
- A maival egyenlő vagy nagyobb hozam az idő százalékában: 52,46% (5417 kereskedési napból mindösszesen 2842 nap)
Hozam szempontjából nincs kitültetett időszak, de ha esik az árfolyama és ilyen ütemben folytatja az emelést, akkor egy év múlva akár 4% körül is lehet az indulóhozam.
Méret és stabilitás
A bevételek stabilan nőnek, az eredmény '18 óta stagnál, ezt (is) tükrözheti az árfolyam.
Payout és FCF Payout
Payout Ratio
Ez nagyon jó, az eredmény alig 30%-át fizeti ki osztaléknak. Van még tere az emelésnek bőven.
FCF Payout Ratio
Csodás. Persze valamire elköltik ezt a sok pénzt, de nem osztalékra megy el a nagy része, ez jó.
Capital allocation
Jóval többet költ ötéves átlagban, mint amit megtermel, és ezt nem kölcsönből fedezi.
Belenéztem az éves jelentések prezentációiba, ezt elég jól megmagyarázzák. Először is egyszerűek a prezik, nem bonyolítják túl a dolgot, például a 2020-as csak 10 slide, plusz a függelék. De minden évben ugyanazt a struktúrát használják, így nagyon jól követhető az egész. Itt a 2020-asból a tőkeallokációhoz tartozó oldal:
Az első oszlop, a "2020 Beg Total Cash Investment" (13,1 milliárd) mutatja, mennyi pénzzel indultak az év elején. Az operating cash flow, amit a normál üzem generált, ehhez hozzájön, beruháznak (két oszlop is van a Capexre), osztalékot fizetnek, van részvényvisszavásárlás is és hitelt is vettek fel. Meg valami egyéb, ami 4 milliárd plusz, az nem tudom, mi lehet, nem néztem utána. 2020 végére a pénztartalék 13-ról 24 milliárdra nőtt összességében.
Minden évben ezt bemutatják, nagyon transzparensen. A 2019-es end total az a 2020-as beginning total, és ahogy visszanéztem, látszik jól, hogy azért költenek egy évben többet, mint amennyit generálnak, mert egy jelentős pluszról indultak. 2017-ben volt egy óriási felvásárlásuk, a Mobileye 14 milliárd dollárért, de jól látszik, hogy nem kellett kötvényt kibocsátani hozzá, mert 17,1 milliárd volt a kasszában az év elején, gyakorlatilag azt költötték el.
Szépen összecsengenek a táblázatomban szereplő számokkal ezek a számok is, ami szuper, mert volt értelme előfizetnem a Stock Analysis on Net adataira, ugyanazt mutatják, amit a cég jelent.
Fontosabb mutatók
A Stock Analysis on Net mutatja a versenytársak és a szektor értékeit is. P/E esetében a szektorátlag 25,22, az Intelé messze a legalacsonyabb itt. A ROIC esetében más a helyzet, ott hozza az átlagot, csak a Texas Instruments ugrik ki a mezőnyből a 43,5%-ával. Nem véletlenül olyan annak az árfolyama.
Chart
A havi chart alapján egy óriási impulzus megy felfelé, amióta csak az Investing adatot szolgáltat róla (1980). 2009-től fut az ötödik hullám, egy kevésbé meredek emelkedéssel. Ennek még nincs vége, elvileg ATH-ra is mehet még.
Havi:
Hetesen egy csatornában ment felfelé 2008-tól, ebből egyszer esett ki. Most van megint a csatornaaljon, ha azt letöri, akkor akár 45-ig is eshet. Érdemes ezt figyelni.
Hetes:
Ha még jobban belenagyítok a chartba és napos idősíkon nézem meg, akkor akár már vége is lehetett ennek a primary impulzusnak és most kezdődik az előző 40 év korrekciója. De lehet úgy is olvasni, hogy volt egy kis impulzus felfelé, ez 04.09-én ért csúcsra, és onnan korrigál egy kicsit, és majd megy még feljebb. Most mindenesetre én nem veszek, megvárom, mi történik. Elvileg felmegy 60-ig, utána még lesz újabb hullám lefelé, 53-ra saccolnám. Ott megpattan a hetesen berajzolt csatorna aljáról és mehet ATH-ra.
Napos:
Követni fogom, mert jó cég.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése