2026. június 27., szombat

Tervezett eladások

Átnézem időnként, melyik osztalékrészvényt - amiket nem tartásra, hanem kereskedésre vettem - mikor tudom eladni. Azokat rakom itt ki, amelyeknél van esély néhány hónapos időtávon belül az eladásra.

Target Corporation (TGT)

154 dollárnál van a 0,38-as fibo (a teljes esést ahogyan korrigálja visszafelé), azt szerintem simán átviszi, és megy egészen 50%-ig, ami 176 dollár. Négy csúcs is van 180 dollár körül, 179-re fogom berakni az eladási megbízást. A hozama az én bekerülési áramon 5,3%, és most, hónap elején 1,75%-kal emelte az osztalékát, szóval osztalék szempontjából nem egy szuper részvény, bár az 58 éves múltja nagyon erős. Még az is lehet, hogy a felét megtartom.

Federal Agricultural Mortgage Corporation (AGM)

Nagyon szépen emelkedik, már csak 15 dollárt kell mennie, hogy elérjen 210-ig, ahol mindet eladom. Ha így megy továbbra is, akkor ez még a nyáron összejön.




Franklin Resources (BEN)

Néha meglódul, néha visszaesik. 39 dolláron mindet el akarom adni, lehet, hogy ez csak ősszel fog teljesülni.





Clorox, Comcast esetében még mindig mínuszban vagyok, UPS nem rossz, de sokkal többet várok tőle. NVO-ban az esés remélem, hogy már véget ért, ott nagy emelkedést várok.

Vagyonépítés osztalékkal, a könyvem. Elérhető epub, mobi, pdf formátumokban a Smashwords-ön, az Apple Books-on és a Google Play-en.





2026. június 21., vasárnap

Microsoft vs Meta Platforms - kereskedés

Most eldöntöm, hogy melyikből vegyek, ha mindkettő leesik a kívánt árszintre. Nyilván lehet egy olyan verzió is, hogy abból, amelyik előbb ér oda, vagy éppen vehetnék mindkettőből is, de meg akarom nézni, hogy melyik az ígéretesebb cég. És mivel van egy szuper elemző chartom, meg előfizetésem az adatokra, két perc alatt megcsináltam az ábrákat, és most összehasonlítom őket.

Osztalék

A Microsoftnak 24 éves múltja van, a Metának csak három.

META: három éves osztalékemeléses múlt, és 0,36%-os hozam.





MSFT: 24 éves múlttal rendelkezik, és a hozama most éppen 0,96%.






Osztalékért egyiket sem érdemes venni, az már biztos, de ha beragadnék valamelyikbe, akkor az inkább a Microsoft legyen. A hozam vs árfolyam chartokat ki sem rakom, nem érdemes.

Méret és stabilitás

META: Bőven 30% feletti margin, és elég meredeken nő a bevétel.





MSFT: A margin ugyanolyan magas, a bevétel inkább csak az utóbbi években nő durván, előtte szolidabban.





Mindkettő cég stabilan növekszik és termeli a profitot.

FCF kifizetési arány

META: Evvel a piszlicsáré osztalékkal is 10%-át fizeti ki a free cash flowjának. Ami azt jelenti, hogy kicsi az FCF. Gondolom azért, mert beruházza az összes pénzét.




MSFT: 33% a kifizetési arány, ilyen alacsony hozam mellett ez magas nekem. Ez is másra költi a pénzét, nem osztalékra.





Van cash flow generáló képességük, de nem az osztalékkal akarják magukhoz csábítani a befektetőket.

Tőkeallokáció

META: Na, ez durva. Annak a pénznek, amit az alaptevékenységével megkeres, a felét beruházásokra költi. Az AI miatt a végtelen nagyságú adatközpontokra, gondolom. De egész szépen veszi saját magát is.



MSFT: Ez inkább egy klasszikus cég, osztalék, SRV és Capex egyenlő arányban. Ez egy 15 éves összegzés, szerintem az utóbbi években azért itt is a Capex lehet a túlsúlyos.




Nem tennék ezen ábra alapján nagy különbséget közöttük.

Fontosabb mutatók

META: A ROIC 20 fölött, nagyon jó. Az az egy kiugró P/E valami adathiba lehet, nincs kedvem javítgatni.




MSFT: A ROIC hasonló, a P/E kicsit magasabb.






Ezek jó cégek, érdemes pénzt tenni beléjük. A Microsoftot kicsit jobbnak értékelik a befektetők.

Részvények száma

META: Ahhoz képest, hogy milyen sokat költ saját részvény vásárlásra, meglepő ez a hullámzás. 2021-től azért jelentős a csökkenés, vagy 400 millió részvényt kivontak a piacról. 13-14% között csökkent a részvényszám pár év alatt.




MSFT: Ez sokkal egyenletesebb ábra, nem volt kibocsátás, csak visszavásárlás. De itt is 13-14% volt a csökkenés.





Mindkét cég ugyanannyi csökkentett 15 év távlatában, de a META előbb kibocsátott, később agresszívabban vásárolt vissza.

Hitelek

META: 2025-től van egyáltalán adóssága. Sokat lehet erről olvasni, az AI miatti beruházások már akkorára nőttek, hogy nem elég rá a saját pénze, kellenek a hitelek. De nagyon alacsony ez a ráta, egyáltalán nem veszélyes, inkább csak furcsa, hogy egy ilyen pénzgyár is kerülhet abba a helyzetbe, hogy hitelt kell felvennie.


MSFT: Megnéztem, 2016-ban jelentette be a Linkedin felvásárlását, az EBITDA szorzó 91 volt, brutálisan drágán vette meg. Gondolom azért van az a tüske a hiteleknél, akkor biztos volt egy nagy kötvénykibocsátás.



Mindkét cég hitel/EBITDA aránya nagyon alacsony.

Összegzés

Nem lettem okosabb. Mindegyik jó cég, azt hittem, nagyobb lesz közöttük a különbség. A Microsoft számai kicsit klasszikusabbak, nem véletlenül, egy régebbi cég, amelyik még az internet előtti világban kezdte az üzletet. De mindegyikbe érdemes belevenni, ha a chartok alapján úgy látom.

Lehet, hogy mégiscsak az lesz a módszerem, hogy amelyik előbb eléri a célzónát, abból veszek.

Vagyonépítés osztalékkal, a könyvem. Elérhető epub, mobi, pdf formátumokban a Smashwords-ön, az Apple Books-on és a Google Play-en.

2026. június 18., csütörtök

Microsoft - kereskedés

Egy ideje már követem, mert tetszik a grafikonja. Most csak egy gyors posztot rakok ki arról, hogyan látom a chartot. Hétvégén, ha lesz időm, összehasonlítom a Facebookot és a Microsoftot, mert mindkettővel szemezek, és nem csak a chartjukat, hanem a pénzügyi adataikat is meg akarom nézni, melyik cég a jobb. Aztán majd az veszek valamelyikből, mert szerintem még esni fognak, és mindegyik eléri a célzónát.

Hetes:

Ezen a rajzon az ATH-tól indítottam a csatornát, de simán lehet, hogy az csak egy harmadik hullám vége volt, és az utána lévő, az ATH-tól pár dollárral elmaradó csúcs volt az utolsó impulzus vége, mert csonka ötössel fejezte be az emelkedést. Tulajdonképpen mindegy, bár sokkal egyszerűbb úgy számozni, ha nem az ATH-tól indult a korrekció.

Egy zigzag jöhet le, az első hatalmas impulzusa már megvolt, és annak a korrekciója is. Most egy kevésbé meredek impulzussal kellene zárnia az esést, 350 dollárnál már venném is.

Vagyonépítés osztalékkal, a könyvem. Elérhető epub, mobi, pdf formátumokban a Smashwords-ön, az Apple Books-on és a Google Play-en.

2026. június 16., kedd

Követett részvények - 2026. június

Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiértékelni. Leginkább azért csinálom, hogy az elképzeléseimet rendszeresen ellenőrizzem.

Változások a listán

  • Semmi.

Edison International (EIX)

Nem esett be, tartja magát. Mi van, ha az az eső impulzus nem impulzus volt, és az emelkedő ABC meg egy impulzus? Akkor már nem fog beesni, és én nem tudok venni belőle. Fogalmam sincs, hogy mikor fog ez kiderülni.



Medtronic (MDT)

Lehetséges, hogy az utolsó impulzus, aminek a végére várok, már a negyedik hullámban jár. Az jelentheti azt, hogy nem megy le a jelölt zónába, hanem 60 dollár helyett 70 körül fordul. Ha 70 környékén jár, akkor kell erősen figyelni.



Verizon Communications Inc. (VZ)

Nem történt semmi, nyitott még minden. Várok.





Vagyonépítés osztalékkal, a könyvem. Elérhető epub, mobi, pdf formátumokban a Smashwords-ön, az Apple Books-on és a Google Play-en.

2026. június 14., vasárnap

Top 10 osztalék részvény - 2026. június

Június elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.

Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatban

Előző hónapban 711 cég szerepelt a listán, most 718 van:

  • Törlések (osztalékvágás, fagyasztás vagy felvásárlás miatt): 3
    • Coterra Energy (CTRA) has been acquired by Devon Energy (DVN)
    • CSG Systems International (CSGS) has been acquired by NEC Corporation
    • Flowers Foods (FLO) has cut its dividend: ez sajnos érintett engem is, van belőle egy adag.
  • Elérték a bejutási küszöböt, az 5 év folyamatos emelést: 10
    • Enact Holdings, Inc. (ACT)
    • Employers Holdings, Inc. (EIG)
    • EPR Properties (EPR)
    • Exelon Corporation (EXC)
    • Marriott International, Inc. (MAR)
    • National HealthCare Corporation (NHC)
    • Ralph Lauren Corporation (RL)
    • Shell plc (SHEL)
    • Simon Property Group, Inc. (SPG)
    • Strawberry Fields REIT, Inc. (STRW)

Az én minimum elvárásaim (amelyik cég ezeket nem teljesíti, nem kerülhet fel a listámra):

  • Piaci kapitalizáció: 500 millió USD.
  • Hozam: 2,5%.
  • Folyamatos osztalékemelés évei: 14.
  • FCF: max. 100%.
  • ROIC: 3,5%. (ROIC, ROCE és ROE értékeket is lekérdezem, és az összes céget sorrendbe rendezem mindhárom paraméter szerint, és pontszámot adok nekik. Ahol hiányzik a ROIC, ott a ROCE szerinti pontszámot kapja a cég, ha az is hiányzik, akkor a ROE szerinti pontszámot. A lényeg, hogy a relatív sorrend szerint legyen besorolva minden cég.)
  • DGR (1, 3, 5 és 10 éves emelések súlyozott átlaga): 4%.
  • 457 napon belül emelt osztalékot.

A súlyozás sorrendje (elöl a legfontosabb): yield, DGR, years, ROIC, FCF. 

A múlt havi Top 10-es listához képest a változások

Kikerült a Top 10-ből:

  • Robert Half International Inc. (RHI): 462 napja nem emelt osztalékot.
  • Automatic Data Processing, Inc. (ADP): Most a 11. lett.
  • Donegal Group Inc. A (DGICA): Most a 13. lett.

Új szereplő a Top 10-ben:

  • Old Republic International Corporation (ORI): Volt már régebben itt, majd ránézek, hogy mostanában mi van vele.
  • PepsiCo, Inc. (PEP): Ez is volt itt, és pont ezért vettem már belőle. Az árfolyama most megint alacsony, ezért visszakerült a listára.
  • ABM Industries Incorporated (ABM): Még nem találkoztam vele, rá fogok nézni.

Az aktuális lista

Company NameSymbolYears of IncreasesLast PriceAnnual DividendDividend YieldFCF/FFO Payout RatioROICMarket cap [mil USD]Ranking
Accenture plcACN21184,976,523,52%32,03%23,26114 8501
Paychex, Inc.PAYX16100,204,764,75%81,60%36,2734 7502
Comcast CorporationCMCSA1824,921,325,30%15,91%14,5588 7703
Altria Group, Inc.MO5669,164,246,13%79,61%14,51116 1904
Atlantic Union Bankshares CorporationAUB1537,591,483,94%9,27%5 3805
Bank OZKOZK3048,331,883,89%30,84%5 4906
HP Inc.HPQ1628,081,204,27%29,04%33,1524 7307
Old Republic International CorporationORI4537,191,263,39%25,28%14,209 0708
PepsiCo, Inc.PEP54141,575,924,18%61,76%7,78197 0209
ABM Industries IncorporatedABM5939,181,162,96%20,78%7,512 29010
Average334,23%38,61%18,90
S&P 5001,03%

A pontozás részletei


Grafikon (a buborék mérete a piaci kapitalizációval arányos)


Én mit vennék

A HPQ már drága, azt nem venném ezen az áron, de PEP és CMCSA szerintem most is jó. ORI chartja jónak néz ki, mindenképpen megér egy elemzést, és ha a számai is jók, akkor jó célpont lehet. ABM is megér egy elemzést a grafikonja alapján.

Ezt a posztot 2026.06.02-án írtam, a Patreonon akkor jelent meg.