Öt éve kezdtem az osztalékfizető részvények vásárlását, először csak az aktuális hozamot nézve, később a fenntartható osztalékemelésemelésre és -fizetésre fókuszálva. Időnként elgondolkozom azon, milyen kár, hogy nem korábban kezdtem. Egyrészt mostanra már nagyon gazdag lennék, másrészt meg tudnám, hogy a módszerem, amivel kiválogatom minden hónapban a legjobbakat (a havi Top 10-et), hosszú távon mennyire megbízható. Szerencsére a két problémából az egyikre van válasz. Sajnos nem a visszamenőleg történő meggazdagodásra, de a módszeremet le lehet ellenőrizni. Ezt hívják backtest-nek, amikor egy modell hatékonyságát múltbéli adatokon ellenőrizzük.
Backtest keretek
Kiválasztottam egy évet, a 2014-et, amin a Top 10 módszertanomat leteszteltem. 2014 egy átlagos év volt, nem volt világválság, a piacok szolidan emelkedtek, a Dividend Champions List már rendelkezésre állt évtizedes múltbéli adatokkal, és az azóta eltelt nyolc év bőven több, mint a Top 10-es módszerem kétéves történelme.
Így teszteltem:
- Letöltöttem a DCL táblázatokat 2014-ből mind a tizenkét hónapra.
- A mostani listához képest akkor eltérő volt a formátum, ezért ahhoz a listához igazítottam az értékelő táblázatomat. Év közben is volt egy formátum változás, kétszer kellett ezt megcsinálnom.
- Minden havi DCL táblát kiértékeltem, és az aktuális legjobb részvényből "vásároltam" azon az áron, ami a DCL elkészítésekor érvényes volt.
- Az értékelést a free cash flow és ROIC paraméterekre nem tudtam elvégezni, azok kimaradtak.
- A chartokat se néztem meg, mi lenne Elliott alapján az az ár, amin érdemes lenne vásárolni.
- Ha egy részvény már volt a virtuális portfóliómban, akkor hiába volt újra az első, nem vettem belőle. Egy részvényből csak egyszer vásároltam, de minden hónapban vásároltam abból, ami a legjobb volt a módszerem szerint és még nem volt a portfóliómban.
- A részvények hozamát megnéztem most, hogy az osztalékemelések után mennyi az aktuális hozama a bekerülési árra vetítve, illetve megtartották-e az osztalékemelő státuszokat.
A 2014-es vásárlások mostani állapota
A tanulságok
A bekerüléskori átlagos hozam 3,35% volt, ez egyértelműen a mechanikus vásárlás eredménye.
A mostani átlagos hozam 4,6%, ez nagyon kevés növekedés. A bajnokok emelése egyre csökken, a feltörekvők szoktak nagyokat emelni, és alapvetően egy infláció nélküli környezetben emeltek, nem erőltették meg magukat.
Az árfolyamnyereség átlaga majdnem 78%, ez 7-8 évre elég jó érték, éves 10% körüli.
Egy cég vágott osztalékot a 12 közül, ezt is jónak tartom.
A fentiek alapján úgy érdemes vásárolni, hogy mindig legyen egy biztos alap, bajnokok leginkább, akik nem valószínű, hogy osztalékot vágnak. Ezeket sávosan jó megvenni, és ha az árfolyamnyereség megfelelően nagy, akkor el kell adni belőlük, hogy új vásárlással az árfolyamnyereséget is osztalékká tudjuk konvertálni. Ha pedig már van elég bajnokunk, akkor lehet venni a kockázatosabb cégekből is, akik rövidebb osztalékemelési múlttal rendelkeznek. Ezek fognak nagyobbakat emelni.
Ha támogatnád a munkámat, a Patreonon megteheted.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése