2018 végén egyszer már elemeztem és akkor nem tetszett. Most ránézek még egyszer, egyrészt két évnyit okosodtam, másrészt talán a Coca-Cola is változott.
Cégismertető
A Coca-Cola Company (NYSE:KO) az egyik legismertebb alkoholmentes italgyártó. Magukat a legnagyobbnak mondják, bár itt azért vannak kétségeim. A részvényárfolyamtól függően a piaci kapitalizáció szerint most éppen a harmadikok (első a Netsle), a bevételeket tekintve pedig a Pepsico kb. kétszer nagyobb náluk, persze ők ételekben is erősek. De ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem az elsőségüket.
A céget 1886-ban alapították, mára több mint 200 országban árulják az 500 feletti terméküket, valamint 80 ezer munkavállalójuk van.
A DRIP listán most éppen 745 osztalékfizető vállalat szerepel, a KO az 59 éves folyamatos osztalékemelési múltjával a tizedik legrégebben emelő közülük, mindenképpen érdemes a figyelemre.
Osztalék
Státusz:
- Champion, 59 éve emel
- Legutóbbi emelés: 2021.02.18-án volt (declaration date), ez a szokásos időpontja az emeléseknek
- Hozam (12 hónapra előretekintő): 3,28%
- Árfolyam: 51,24 USD
- Negyedéves osztalék: 0,42 USD
Dividend Growth Rate (DGR):
Osztalék történet:
Ár és hozam:
- 2000-től néztem mostanáig az árfolyamot és az éves osztalékot
- Átlagos hozam: 2,72%
- A maival egyenlő vagy nagyobb hozam az idő százalékában: 19,75% (5336 kereskedési napból mindösszesen 1054 nap)
Most bőven átlag feletti a hozama, és az 59 éves múlttal ez a 3,28% nagyon jónak számít.
Méret és stabilitás
A bevétele csökken, de egy több éves átalakítás miatt. A 2017-es jelentésben volt szó erről, USA palackozás újraszervezése, talán Japánban is volt valami hasonló (azt máshol olvastam), plusz még az adóváltozások miatt 3,6 milliárd extra adóterhelés.
The financial statement line items in Summary of Operations were unfavorably impacted by the refranchising of bottling territories in North America as well as the divestitures of certain Company-owned bottling operations. In addition, net income attributable to shareowners of The Coca-Cola Company for the year ended December 31, 2017 was unfavorably impacted by a net provisional tax charge of $3,610 million recorded by the Company as a result of the U.S. Tax Cuts and Jobs Act signed into law in December 2017.
Payout és FCF Payout
Payout Ratio
Ez érdekes, gyakorlatilag a pénzügyi eredmény 90%-át kifizeti. A 2017-es év nem számít, az adó és az átalakítások miatt volt ennyire rossz, mindenesetre az átlagot is tönkreteszi.
FCF Payout Ratio
Még az utolsó két jó évben is 80% felett van az FCF kifizetési arány. A 2020 Q4-es earnings call prezentációjában írják, hogy az osztalékot a free cash flow 75%-án akarják tartani (2. pont). Nem tudom, mikor volt annyi.
Általánosságban a 60% alatti FCF payout-ot szeretem, de ha van egy stabil, megbízható működés, akkor nem baj, ha magasabb az arány, lásd a dohányipart például.
Capital allocation
Tegnap raktam össze az excelt, amiben az elemzéseket szoktam csinálni, de emiatt csak ma írtam meg a posztot, mert ez durvának tűnt elsőre. Nagyon sok osztalékot kifizet, mellette felvásárol, saját részvényt vesz vissza és még hitelt is törlesz. Öt év alatt majdnem 19 milliárddal többet költött, mint amennyi az operating cash flow volt. Olvasgattam a jelentéseiket, de ez már meghaladja a tudásomat. A cash flow riportban az investing és financing activities alatt vannak még olyan sorok, amikből az extra pénz jöhet. Ha eladták a palackozókat, akkor abból finanszírozhatták a felvásárlásokat például. De ez nekem már magas, viszon a piacot láthatóan nem zavarja. Kellene egy 20 éves adatsort is nézni, lehet, hogy nagyon hosszú távon ez azért nulla körülre jön ki.
Az elmúlt öt évben mindig többet költött, mint amit a normál üzemmel megkeresett. Elsőre azt mondhatnám, hogy ez fenntarthatatlan, de nyilvánvalóan valamiből tudják ezt finanszírozni.
Fontosabb mutatók
P/E elég stabil, ez jó, ez egy olyan cég, amit állandóra értékel a piac. A 2017-es extra év 150-es értéke csak annyit jenelt, hogy hiába volt az pénzügyileg rossz az átalakítások és az adóterhek miatt, az árfolyam azt nem sínylette meg.
A ROIC 10% feletti, ez nagyon jó, a Coca-Colába érdemes pénzt fektetni.
Chart
A havi chartot többféleképpen is lehet értelmezni. A nagy lila sáv a csúcsokra a köztük lévő aljra épül (1998, 2009 és 2020 a három érték, amire rajzoltam). Ez nem egy impulzus első három hulláma, mert az első csúcs (44,4 USD) alá ment Covid leszúrás, illetve a második emelkedés nagyon alacsony meredekségű. Persze lehet még belőle impulzus, ha a második emelkedés csak az eleje volt a harmadik hullámnak, és 1212 alakul.
Vagy itt hármas szerkezetek jönnek egymás után. Elméletileg még a lila sáv alját is elérheti az árfolyam 30 USD körül, ezt a zöld sáv jelzi. Ha nagyon elhúzódik a koddekció időben, akkor, mivel a csatorna is emelkedik, az alja is feljebb kerül, és magasabb árfolyam is elég a csatornaaljhoz.
Elliott alapján mehet mindkét verzió. Ha például osztalékot vágna a KO, akkor szerintem a második eset következne be, dobnák nagyon sokan. Ha nem lesz semmi extra esemény a céggel vagy a világban, akkor ez csak egy korrekció, és utána megy fel újra az árfolyam és lesz belőle egy hatalmas emelkedés.
Havi:
40 körül biztosan elkezdem venni, 59 éve emel, a világ egyik legismertebb brand-je, szerintem túlél engem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése