2019 elején elemeztem utoljára, de most érdemes újra, mert elképesztően magas az osztalékhozama, és vannak friss adatok is, mert október 22-én volt a Q3 earnings call.
A Top 10-es listámon hónapok óta az élbolyban tanyázik.
Cégismertető
Az AT&T (NYSE:T, https://investors.att.com/) a Bell Telephone Company jogutódja, mondhatjuk, hogy a telefon feltalálása óta, 144 éve létezik. Egy igazi óriás, a bevételek szerinti rangsorban az első telkó cég a világon (a második a Verizon, szintén Amerikából). 243 ezer alkalmazott, 170 milliárd dollár feletti éves árbevétel.
A szolgáltatásaival már kevésbé tűnik ki, én olyan emberrel még nem beszéltem, aki szerint ügyfélbarát szolgáltató lenne, általában szidni szokták, rugalmatlan és úgy viselkedik, mint egy hatóság, nem pedig mint egy barátságos szolgáltató. A Verizont tartják a leghatékonyabb mobil operátornak, az AT&T pedig a legszélesebb portfólióval rendelkezik. A Verizon inkább a core tevékenységét tökéletesíti, az AT&T pedig menekül előre, hogy ne egy közmű cég legyen belőle, amelyik csak a sávszélességet adja a nethez, a húsos profitot pedig a tartalomszolgáltatók szedik be.
A részvényesek érdekeit nagyon szem előtt tartják, sok évre visszamenőleg megnéztem, milyen tervekkel indulnak a következő évnek, és mindig beszámoltak az ígéreteik teljesüléséről, és általában tartották is azokat. Szóval nem ügyfélbarát, inkább tulajdonos-barát cégnek tűnik.
Osztalék
Státusz:
- Champion, 36 éve emel
- Legutóbbi emelés: 2020.12.13-án volt (declaration date), ez a szokásos időpontja az emeléseknek
- Hozam (12 hónapra előretekintő): 7,73%
- Árfolyam: 26,92 USD
- Negyedéves osztalék: 0,52 USD
Dividend Growth Rate (DGR):
Osztalék történet:
- 2001-től néztem mostanáig az árfolyamot és az éves osztalékot
- Átlagos hozam: 5,13%
- A maival egyenlő vagy nagyobb hozam az idő százalékában: 0,1% (4987 kereskedési napból mindösszesen 5 nap)
A hozama gyakorlatilag soha nem volt ilyen jó, szerintem nem csak hosszú távra, hanem kereskedni is érdemes venni. Az évi kb. 2%-os osztalék emelések azt jelentik, hogy nagyon régóta (10+ éve) évi egy centet emel, és nem hiszem, hogy ezen változtatnának. Egyes elemzők szerint már most is túl sokat fizet ki osztalékra (ha jól emlékszem, Exxon és AT&T a két legnagyobb osztalékfizető az USÁ-ban, ha abszolút értékben nézzük a kifizetett pénzt), és ez gúzsgaköti a céget, nincs forrása fejleszteni vagy felvásárolni.
Méret és stabilitás
Revenue folyamatosan nő, de az eredmény csökken. Az egyik oka az árfolyam mélyrepülésének.
Az egy évvel ezelőtti negyedévhez képest több mint 5%-kal, 44,6-ról 42,3 milliárd USD-re csökkent a bevétel, a nagy részét a Covidra fogták, pedig elvileg pont az AT&T-nek kellene ebből profitálnia: több a távmunka, tehát több a mobil kommunikáció, és a sok karantén miatt a HBO előfizetők is gyarapodhattak. A mobil tényleg nőtt, de az üzleti adatvonalak bevétele csökkent, és a WarnerMedia bevétele is majdnem egy milliárddal esett. A HBO Max, amitől nagy csodákat vártak, nagyon rosszul teljesít. Duplázták az előfizetőszámot, de ez csak annyit jelent, hogy a kevésből egy kicsit több lett. A Disney például kétszer ilyen gyorsan növekedett.
A befektetőknek az nem tetszik, hogy a hagyományos szegmensek bevételei csökkennek, az 5G bevezetése drága, és minden, ami új (pl. a HBO Go és HBO Max, a Netflix-szerűen működő szorakoztató platform), nem generálja a növekedést. A Warner szegmensben 20% költségcsökkentést tűztek ki célul.
Össze kell hasonlítani a Netflix és a HBO Go szoftvereit, ég és föld. A Netflix ki akar szolgálni, amit néztem, azt ajánlja fel, amikor újra elindítom. A HBO Go-nál meg mindig ki kell keresnem azt a sorozatot, amit folytatni akarok, mert a legnézettebbeket ajánlja fel, nem azt, amit néztem. Hát ezért menőbb a Netflix, és nem hiszem, hogy ezen iszonyú munka lenne javítani. De valahol itt is megjelenik, hogy a T nem felhasználóbarát.
Free Cash Flow
Ez egy pénzgyár. Elképesztő a cash flow termelő képessége, most, a harmadik negyedévben 45% volt a payout ratio, ami nagyon alacsony.
Ráadásul három év alatt a hiteleket is 30 milliárddal csökkentették. Parádés.
Capital allocation
Öt év alatt 205 milliárd volt az operating cash flow, és 215 milliárdot költöttek. Ez nem rossz. Érdemes tíz éves távon nézni a tőkeallokációt, ott valószínűleg nulla lenne az eredő.
A pénz kicsit több mint felét fizetik ki osztalékként, mellette sokat beruháznak. A felvásárlás gyakorlatilag egy nagy tétel, a 2018-as Time Warner vásárlás, ehhez 2017-ben volt kötvénykibocsátás. Azóta hitelvisszafizetők.
Okos. Talán részvényt vehetnének többet most, hogy ilyen alacsony az árfolyam, mert azzal a jövőbeni osztalékfizetési kötelezettségük is csökkenne, de az első negyedévben felfüggesztették a programot.
Fontosabb mutatók
forrás: Morningstar
Ha az S&P 500 átlagos P/E-hez viszonyítunk, akkor látszik, hogy az 2019 januárjától majdnem duplázott, a T-é pedig szinte egy helyben toporgott. Így már jónak tűnik a mostani értékeltsége. A 2018-as 5,43 volt a Warneres bevásárlás, amikor a befektetők jó egy éven keresztül menekültek a papírból. Én akkor vásároltam be, és nem bántam meg.
Chart
A havi chart alapján a 2003-as 18,85 alá is mehetne, de szerintem nem fog, illetve csak akkor menne oda, ha valami nagyon rosszat jelentene be, például osztalékvágást. De a cash flow-ja ezt nem indokolja. Már a 26 USD elérése is kétséges, szerintem most is nagyon jó vétel.
Havi:
Talán veszek is egy kicsit még.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése