2024. december 6., péntek

roic.ai tapasztalatok - segítséget kérek

Kb. egy éve használom a roic.ai-t részvények elemzésére, de olyan sok a hibás adata, hogy váltanom kellene, de nem tudom, hogy mire. Jó lenne találni egy olyan adatforrást, ami ad mindenféle adatot 10-15 évre visszamenőleg, lehetőleg stabil formátumban és JÓ minőségben. Az adatok legyenek letölthetőek, hogy tudjak velük dolgozni. Legyen kedvem megfizetni, ami mondjuk havi 100 dollár alatti összeget jelent. Van valakinek erre egy jó ötlete?

Én a roic.ai-nál a legegyszerűbb csomagra fizettem elő (25 USD/hó), amivel 15/30 éves adatsorokat lehet letölteni, vannak éves és TTM táblák is a pénzügyi adatokra és a mutatókra is, egyszóval maga a mennyország. Lenne, ha rendesen működne.

A letölthető táblák alapján csináltam olyan saját excelt, ami beolvassa a roic.ai adatait, aztán azokból a a nekem fontos grafikonokat előállítják. Amit itt az "Elemzés" címke alatt közzé teszek, a chartokat kivéve, azokat így csinálom már jó ideje. Amikbe eddig belefutottam:

Megváltozott a letölthető excel formátuma: 

  • Amikor elkezdtem használni a roic.ai-t, elég volt letölteni egy excelt, abban benne volt az elmúlt 15 év összes éves adata, és az utolsó oszlopban hozta a négy utolsó negyedév alapján számolt TTM-et. Egyszer csak ez a TTM rész eltűnt. Írtam nekik, kicsit értetlenkedtek, hogy mit értetlenkedek, de végül is nem volt nagy ügy. Onnantól kezdve nem egy, hanem két letöltést csináltam, a 15 évest és a TTM-et, és kézzel raktam össze a grafikonokhoz szükséges alaptáblát.
  • Volt, amikor észrevettem, hogy teljesen hülye értékeket mutatnak a grafikonjaim. Kiderült, hogy változtak a letöltött táblázat sorai. A Free Cash Flow régen a 180. sor volt, most a 178. sor lett, a grafikonom a Free Cash Flow to Equity értékét mutatta. Egy kis excel bűvészkedés után ezt a hibát is kiküszöböltem, a vlookup függvénnyel kerestetem ki a megfelelő értékeket, felőlem rakhatják akárhányadik sorba, az én grafikonom jól fogja hozni.
 Rossz adatok:

  • Vannak rosszul kezelt részvénydarabolások. Ha egy cég az árfolyamemelkedés miatt darabol, pl. egy részvényből kettőt csinál, akkor a részvényenkénti osztalék is a felére csökken, de ez nem osztalékvágás. Ha Justin Law táblája azt mondja, hogy nem volt osztalékvágás, a roic.ai szerint meg igen, akkor elég valószínű, hogy a roic.ai téved. Figyelni kell rá.
  • Az extra osztalékfizetések bezavarnak. Ha egy cég a rendszeres negyedéves osztalék helyett egyszer csak fizet egy extrát, akkor az nem külön jelenik meg, hanem az adott évben kummuláltan. Emiatt úgy tűnik, hogy a következő évben - amikor nem fizetett extrát -, osztalékot vágott. Pedig nem. Ismét csak figyelni kell rá.
  • Vannak konkrétan rossz adatok. Ez óriási hiba, emiatt fenntartásokkal kezelem már egy ideje a roic.ai-t. Itt van egy példa a Chevronra:

FCF payout ratio, 2024.05:

Ugyanez most, 2024.12: 

Az osztalék jó, a free cash flow érték szerintem májusban rossz volt, mostanra javították. 

Sajnos a trend nem egyértelmű, a májusi adatokban például a "Capital Expenditures" soron normális számok voltak, a most decemberin pedig minden évben nulla szerepel. Ja, a világ egyik legnagyobb olajtársasága 15 év alatt nem ruház be semmit. 

Nem tudom, honnan és hogyan frissülnek az adatok, de nagyon sok a hiba. Szerintem nem az adatforrással lehet a baj, biztos előfizetnek egy nagy szolgáltatónál, inkább a betöltő programjuk a hibás, csiszolják, elrontják, javítják. De emiatt nem stabil a színvonal.

Vagyonépítés osztalékkal, a könyvem. Elérhető epub, mobi, pdf formátumokban a Smashwords-ön, az Apple Books-on és a Google Play-en.

2 megjegyzés:

  1. Esetleg nézd meg a tradewiev oldalát, szokott lenni év végi akció, elég jók az adataik.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi, de ott ilyen aggregált adatokat nem tudok letölteni, 15 évre visszamenőleg éves revenue, fcf stb kellene.

      Törlés