Certifikát kiütés
06.26-án reggel, nyitás után talán húsz perccel az árfolyam elérte a 11465-öt, ami a TL37 korlát ára volt. Onnan nagyon gyorsan 11300-ig zuhant, mondjuk 15 perc alatt. Ennek a 15 perces gyertyának a forgalma 81000 darab körül volt, előtte és utána a töredéke, a követő gyertyának például csak 8100, a 10%-a a nagy esésnek. Nyilvánvaló, hogy a certi kiütése okozta a nagy esést.
Így működik a certifikát hivatalosan:
- Erste 300000 darabot bocsátott ki ebből (itt lehet megnézni).
- Azt, hogy mennyit adtak el, nem tudom, és azt sem, hogy ezt hol lehetne megnézni. Az biztos, hogy amíg az árjegyző ad el belőle, addig biztosan nem fogyott el az összes, tehát 300 ezer alatti darab van a piacon.
- Erste elvileg minden certit fedez, azaz a mögöttes termékre ők kötnek a megfelelő irányba. Ha eladnak egy long certit, akkor az azt jelenti, hogy vesznek egy részvényt. Short certi eladásakor nyitnak egy shortot. A hasznuk a spread, a vétel és eladás közti különbség, már persze akkor, ha nem játszik csúnyán, mert lehetnek market maker is, de ez most nem is érdekes.
- A kiütési ár a stop szint. Beállít Erste egy stop loss-t 11465-re arra a részvényre, amit azért vett, hogy a certi kockázatot fedezze. Ha eléri az árfolyam ezt a szintet, a stop aktiválódik, és piaci áron eladásra kínálja az összes részvényt, ami az eladott certiket fedezte. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy piaciár -15%-kal rakja a könyvbe, hogy biztosan elmenjen.
- Tegnap 81 ezer darab került eladásra nagyon rövid idő alatt. Beszéltem is velük telefonon, azt mondta a bróker, hogy egy pillanat alatt esett az árfolyam 80 forintot, és utána még tovább. Nyilván azért, mert nem volt sok vevő a könyvben, egy pillanat alatt levitte az árfolyamot a 81 ezer eladásra berakott részvény.
- Erste kockázata a certiken gyakorlatilag nulla, mert a maradványértéket úgy állapítja meg, hogy az eladott részvényeken ne bukjon. Ha csak 10 forintot esett volna a részvény a KO szint után, akkor a maradványérték magasabb volna. Csak akkor bukna, ha a kötési ár alá esne a stoppok miatt az árfolyam, de nem véletlenül van kötés és a korlát között ötszáz forint. A darabszámok, az átlagos forgalom és ez a védő árfolyamsáv garantálják, hogy szinte nulla annak a kockázata, hogy Erste bukóban szálljon ki. Akkor ugyanis nem tudná a certi tulajdonostól behajtani a veszteségét, de hát ez csak egy nagyon kis valószínűségi esemény.
- Ha egy certi kiütése közelében jár az árfolyam, akkor ha tényleg lesz kiütés, ott lesz egy gyors le vagy felszúrás a stoppok aktiválódása miatt, a certifikát típusától függően.
- Ha ezt a szúrást mondjuk 100 pontnak veszem (vagy százötvennek, ki mennyire keresi az aljat/tetőt, itt most 165 pont volt), akkor érdemes lehet abból a típusú certiből venni, amit éppen kiütnek. Ahol a kiütés van, onnan mínusz száz, oda kalkulálni egy másik, ugyanolyan irányú certi árfolyamát, és berakni egy vételi megbízást. Azaz kontra trade, mert a certi stoppok eldurranása miatt lehet egy olyan beszálló, ami rövid távon eredményezhet pár száz pontot.
- Fontos, hogy ne olyan certit keressünk, ami a kiütési sorban a következő lenne. Nemrég volt olyan, hogy két OTP short certit ütöttek ki egy nap, pont a stoppok miatti kényszerzárásokkal. Az első certi stoppjai felkergették az árfolyamot a másik certi korlátjáig, és az is eldurrant. Nem érdemes ennyire keresni a kockázatot.
Rajzon az esemény:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése